Drukuj

Od momentu zauważenia przez pracowników Oddziału Przedszkolnego w Śliwnie, że wysoki komin na budynku jest obiektem zainteresowania bocianów, obserwowano nieudolne poczynania ptaków w budowie gniazda. Gałęzie wpadały do wewnątrz czynnego komina, więc pojawiło się niebezpieczeństwo pożarowe. Obiekt musi być bezpieczny dla dzieci przedszkolnych ale i ptaków.

We wtorek rano 1.06.2021 r. na spotkaniu w Urzędzie Gminy podjęto natychmiastową decyzję, jak niefortunny problem rozwiązać. Bocianom trzeba pomóc. Bocian biały jest pod ochroną. Wszyscy mieszkańcy bociany kochają nie tylko za zwiastowanie wiosny. Bocian jest symbolem szczęścia rodzinnego . Pragniemy by osiedlił się na stałe w Śliwnie .W rozmowach uczestniczył Wójt Gminy Kuślin p. Mieczysław Skrzypczak, p. Iwona Sadowska-specjalista ds. rolnictwa i ochrony środowiska oraz p. Grażyna Biskup dyrektor ZSP-P w Michorzewie.

Postanowiono, ze będzie to metalowa, profesjonalna platforma pod gniazdo. Uczniowie z OHP w Chraplewie w ramach warsztatów wikliniarskich opletli stelaż gałęziami wikliny. To już była idealna podbudowa zachęcająca boćki do gniazdowania.

Najtrudniejsze było przed nami. Tą platformę trzeba jeszcze umieścić na wysokim 14 m kominie.

To dzięki operatywności i przedsiębiorczości naszego wójta p. Mieczysława Skrzypczaka we współpracy z zaprzyjaźnionymi ludźmi następnego dnia tj. w środę 2.06.2021 r. na kominie Oddziału Przedszkolnego w Śliwnie została umieszczona profesjonalna platforma metalowa pod gniazdo bociana białego.

Bociany chętnie skorzystały z zaproszenia co widać na zdjęciu.