Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Dlaczego 11 listopada, a nie 7 czy 10? Tego dnia marszałek Piłsudski wrócił do Warszawy z niewoli w Magdeburgu. Jest to data symboliczna. Odnosi się do zakończenia I wojny światowej. Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku. Ale świętowaliśmy tylko dwa lata … w 1939 roku wybuchła wojna. Po 1945 roku komuniści zlikwidowali listopadowe święto. Dopiero w 1989 roku Sejm przywrócił 11 listopada jako Święto Niepodległości.

Współcześnie świętujemy na różne sposoby. Jest to dzień radosny i jednocześnie uroczysty. Elementem polskiej tożsamości są pieśni patriotyczne. W tym roku właśnie muzycznie chcemy uczcić Święto Niepodległości. 

Pieśni towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom naszej historii – przypominały o dawnych bohaterach, w czasach klęsk o zwycięskich bitwach, zagrzewały do boju, bywały lamentem i modlitwą. Pieśni były manifestem wolności, impulsem do walki. Inspiracją do działania i ostatnią pocieszycielką w chwili śmierci.

Poniżej publikujemy dla Państwa wspomnienie obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wstęp oraz komentarze do pieśni zostały przygotowane przez naszą nauczycielkę historii - p. Małgorzatę Mortkę. Ćwiczenia wokalne dzieci wykonywały pod okiem nauczycielki muzyki - p. Renaty Listewnik.

Zachęcamy do lektury!

„Mazurek Dąbrowskiego” - Pieśń Legionów Polskich, ale legionów utworzonych pod koniec XVIII wieku we Włoszech. Autorem słów jest Józef Wybicki. Natomiast nigdy nie udało się ustalić, kto skomponował muzykę. Pieśń szybko stała się popularna we wszystkich trzech zaborach. Śpiewano „Mazurka” w czasie wjazdu gen. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania na początku XIX wieku, śpiewano podczas bitew, wojen i powstań. „Mazurek" towarzyszył Polakom w I wojnie światowej, w walce o granice i podczas II wojny. Oficjalnie hymnem państwowym został w 1927 roku.

 

„Rota”

Powstanie „Roty” wiąże się z czasami zaborów i represji wobec Polaków. Autorką słów jest Maria Konopnicka. Napisała je na początku XX wieku do melodii Feliksa Nowowiejskiego. Pierwsze wykonanie odbyło się w 1910 roku podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. Utwór ma doniosły, uroczysty charakter pieśni hymnicznej. Być może dlatego po odzyskaniu niepodległości rozważano uznanie „Roty” za hymn Polski. Od początku pieśń cieszyła się popularnością zwłaszcza w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku i Pomorzu. Maria Konopnicka doskonale oddała nastrój tamtego czasu – brak zgody na germanizację i wolę walki do zwycięskiego końca.

 

„Przybyli Ułani”

Jeden z najbardziej popularnych utworów okresu I wojny światowej to właśnie piosenka „Przybyli Ułani”. Utwór powstał już w 1914 roku. Autorem słów jest prawdopodobnie legionista Feliks Gwiżdż. Nie znamy autora muzyki, wykonujemy ją na ludową melodię. Pełną wdzięku piosenkę często wykonujemy z podziałem na role.

{gallery}2021/29-niepodleglosc{\gallery}