Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia daje nam unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia przebiegać będzie pod hasłem ,,Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.

W trakcie pandemii, zanieczyszczonej planety i nasilających się chorób, takich jak rak, astma i choroby serca, Światowy Dzień Zdrowia 2022 skupi światową uwagę na pilnych działaniach potrzebnych do utrzymania zdrowia ludzi i planety oraz wspierania ruchu na rzecz tworzenia społeczeństw koncentruje się na dobrym samopoczuciu.   

Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne znajdujące się na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiają do naszego łańcucha pokarmowego. Z kolei systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych. To tylko niektóre czynniki, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie oraz planetę. Przerwanie tych cykli niszczenia planety i zdrowia ludzkiego wymaga wielu strategii prawnych.

Społeczność Szkoły Podstawowej w Michorzewie już dziś podejmuje wyzwanie, wychodząc na przeciw szkodliwym czynnikom dla planety i zdrowia. Jesteś ciekawy/ciekawa w jaki sposób? Odpowiedzi szukaj w murach szkoły 7 kwietnia...:)d

Maciej Kwiatek
Koordynator akcji wraz z zespołem