Drukuj

I EDYCJA PROJEKTU „ A Z KULTURĄ TO U NAS JEST TAK” ZAKOŃCZONA. CZAS NA PODSUMOWANIE OSTATNICH DZIAŁAŃ.

 

 

Podsumowanie konkursu „Spotkajmy się przy świątecznym stole”

    Konkurs – mini sprawdzian z zasad savoir vivre’u - adresowany był do dzieci i  młodzieży szkoły podstawowej w Michorzewie uczestniczącej w projekcie edukacyjnym A z kulturą to u nas jest tak, przebiegającym pod hasłem: Dobre maniery łamią bariery.

W ramach tego przedsięwzięcia młodzież z kl. IV-VI uczestniczyła  m.in. w zajęciach, które odbyły się  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kuślinie. Podczas spotkań uczniowie  zapoznali się z działalnością biblioteki, z jej zbiorami  oraz z zasadami korzystania z księgozbiorów.

Poznali również sposoby wyszukiwania książek w katalogu tradycyjnym i cyfrowym, a także obowiązujące w bibliotece regulaminy i zasady dobrego zachowania. Uczniowie z klas, po odbytych zajęciach mogli wziąć udział w przygotowanym przez bibliotekę konkursie pn. Spotkajmy się przy świątecznym stole. Wszyscy otrzymali karty konkursowe,  na których znajdowały się pytania i zadania do rozwiązania. Kto nie znał odpowiedzi na pytania, mógł ją znaleźć w dostępnych w bibliotece źródłach- książkach, czasopismach  i Internecie. W sumie rozdano ok. 80 kart. Na udział w konkursie zdecydowało się 16 osób. Niestety, żaden z kuponów nie był wypełniony bezbłędnie.

Najwięcej problemu sprawiło uczestnikom konkursu pyt. 9 – zdawać by się mogło - najłatwiejsze, w którym należało zaznaczyć właściwą odpowiedź w następującym pytaniu.: „Dzień dobry” nie musimy mówić wchodząc do: a- biblioteki, b- biura, c- sklepu. Jako miejsce do którego wchodząc, nie musimy się witać wskazywano … bibliotekę. Tymczasem pytanie to było podchwytliwe. Nie należało w nim nic podkreślać. Zasady dobrego wychowania podpowiadają nam, byśmy „dzień dobry” mówili w każdej sytuacji. Jest to elementarna zasada świadcząca o kulturze człowieka.

Mimo tych błędnych odpowiedzi zdecydowano, że pośród wszystkich biorących udział w konkursie, rozlosowana zostanie książka – savoir vivre  dla nastolatków.

Książka trafiła do Wiktorii , uczennicy klasy V.

 

Podsumowanie konkursu na wystroju klas.

           W konkursie uczestniczyli uczniowie klas IV – VI. Jury  nie przyznało I miejsca,  wszystkie klasy otrzymały dyplomy za element wystroju, który uznano w danym pomieszczeniu za najatrakcyjniejszy.  Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się do realizacji zadania otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Wręczenie statuetki „ Mistrz dobrych manier”.

          Uczniowie klas IV – VI wzięli udział w głosowaniu, którego celem było wybranie „ Mistrza dobrych manier”. I etap polegał na wytypowaniu kandydatów do tytułu z poszczególnych klas. Następny etap to głosowanie i wyłonienie finałowej piątki, która okazała się finałową szóstką ( dwoje uczniów otrzymało identyczną liczbę głosów ). Decydująca rozgrywka to test, który sprawdzał znajomość zasad dobrego wychowania . Statuetkę „ Mistrza dobrych manier” wręczyła P. Dyrektor na uroczystym zakończeniu szkoły przez klasy szóste. Mistrzem dobrych manier została Klaudia. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

PODZIĘKOWANIA.

             Autorki projektu składają podziękowania p. Dyrektor i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Kuślinie za ogromne zaangażowanie w realizację projektu, nagrodę dla uczestniczki konkursu „ Przy świątecznym stole”, a także za pouczającą sztukę przedstawioną w naszej szkole przez krakowskich artystów dotyczącą zagrożeń płynących  z Internetu. Dziękujemy Radzie Rodziców naszej szkoły za ufundowanie szeregu nagród dla uczestników projektu w kategorii klas I – III i IV – VI.

 

Głosowanie na mistrza dobrych manier

 

Przedstawienie dotyczące zagrożeń wynikających z internetu zorganizowane dzięki Bibliotece Publicznej w Kuślinie

 

Nagrodzeni uczniowie