- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Odsłon: 347
Uzasadnienie wyboru Jana Pawła II jako patrona Gimnazjum Publicznego w Michorzewie
Wybór patrona, to jededna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły. Patronem powinien być człowiek o najlepszych przymiotach charakteru, którego życie i działalność służą, pokoleniom, Który jest wzorem do naśladowania. To autorytet Reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoly i mieć do niego emocjonalny stosunek.
4 lutego 2010 roku przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli, w wyniku głosowania, wybrali Ojca Świętego Jana Pawła II jako najlepszego, spośród wyłonionych kandydatów na patrona naszego Gimnazjum.
Ten wielki Polak, niezwykły papież i wspaniały człowiek, z całą pewnością spełnia powyższe kryteria. Pozostał bliski zarówno rodzicom naszych uczniów, którzy byli świadkami Jego pontyfikatu, jak i samym uczniom, dla których wspomnienia o nim są jeszcze żywe.
Bolesne doświadczenia dzieciństwa oraz przeżycia wojenne ukształtowały jego silny charakter oraz pełną miłości i szacunku postawę wobec drugiego człowieka, jakże wyraźną w Jego nauczaniu. Jako młody człowiek zadziwiał swoich rówieśników swoja pracowitością, wytrwałością w dążeniu do celów i odwagą. Już wtedy był postacią charyzmatyczną. Był nie tylko pilnym uczniem i studentem, w jakże trudnych czasach, ale też dbał o wszechstronny rozwój zarówno swojego ducha, jak i ciała. Jego liczne zainteresowania, dla których potrafił znaleźć czas, sprawiają, że jako patron, jak i tym mniej zdolnym, ale kochającym sport, góry czy kajaki.
Jan Paweł II jest doskonałym na patrona gimnazjum tym bardziej, że to właśnie młodzież ukochał najbardziej, czego wyraz dawał wielokrotnie podczas swoich spotkań z młodzieżą. Był jednocześnie wspaniałym nauczycielem i wychowawcą, który nie wahał się stawiać wysokich wymagań a zarazem okazywał wiarę w możliwości młodych ludzi. Czynił to jednocześnie z miłością, której młodzież tak bardzo potrzebuje i szuka. Jego oczekiwania i wskazówki były jednoznaczne - ukazywał nade wszystko bezwarunkowa wartość życia ludzkiego oraz godność każdej osoby. Nie bał się podejmować trudnych tematów. Jednocześnie bardzo wiele wymagał również od siebie, o czym świadczą jego przyjaciele i współpracownicy.
Jego życie jest przykładem tego, jak można kochać Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. Znaczenie tych wartości Jan Paweł II zawsze podkreślał w swoim nauczaniu.
Papież Jan Paweł II to postać z teraźniejszości, znana nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pragniemy aby wybór tego wyjątkowego człowieka, tolerancyjnego Chrześcijanina, oddanego Ojczyźnie Polaka na patrona naszej szkoły przyczynił się do kształtowania w naszych uczniach postaw, które są odzwierciedleniem stylu jego życia i treści nauczania. Pragniemy, aby patron naszej szkoły uosabiał wartości uniwersalne, ale bliskie uczniom, nauczycielom i rodzicom, był pomocny w edukacji i wychowaniu kolejnych pokoleń młodzieży.
O Janie Pawle II zostało stworzonych wiele opracowań i stron internetowych opiewających życie i zasługi naszego patrona. Poniżej przedstawiam kilka linków do stron o patronie naszej szkoły:
http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/jan_pawel_ii/
http://www.jp2wielki.xk.pl/
http://www.jp2w.pl/pl
http://www.rzym.org/Default.aspx?tabid=129
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Odsłon: 308
Szanowni Państwo.
Dzień 2 kwietnia 2011roku dla wszystkich pracowników Gimnazjum Publicznego w Michorzewie, uczniów i Ich rodziców oraz przyjaciół szkoły jest dniem szczególnym.
Kilkumiesięczna praca wielu ludzi została dziś zwieńczona nadaniem szkole imienia Jana Pawła II. Demokratyczny wybór Patrona przez całą społeczność szkolną, rodziców i nauczycieli utwierdza mnie w przekonaniu, że wybór jest właściwy.
Nadanie imienia szkole to bardzo ważne i wzruszające wydarzenie. Szósta rocznica śmierci naszego patrona Jana Pawła II skłania do refleksji i głębokiego zastanowienia się nad przyszłością młodych ludzi, za których jesteśmy odpowiedzialni.Nie pozostawiono nas samym sobie w wypełnianiu tego trudnego i odpowiedzialnego zadania. Jest z nami nasz Patron, którego słowa, czyny i postawa moralna wskazuje właściwą drogę działania. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że takie imię zobowiązuje do odpowiednich działań. Jesteśmy przekonani, że podołamy tym trudnym zadaniom jakie stawia przed nami współczesny świat. Opatrzność Boża za pośrednictwem Patrona umocni nas w działaniach.
„…Moi drodzy Przyjaciele!...Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali…”- słowa Jana Pawła II wypowiadane w kilku miejscach na świecie stały się mottem dla każdego nauczyciela, pracownika i ucznia szkoły.Mam ogromną nadzieję, że w chwilach trudnych, w chwilach zwątpienia, te słowa podniosą na duchu i dadzą siłę do wypełniania zadań.
Szkoła ma wielu przyjaciół, którzy wspierają nasze działania, pomagają w osiągnięciu celów. Wszystkim ludziom i instytucjom dobrej woli dziękuję za wsparcie duchowe i finansowe podczas organizowania Święta Patrona.
Z wyrazami szacunku i wdzięczności
Aneta Adamska
Dyrektor Gimnazjum Publicznego
im. Jana Pawła II w Michorzewie
- Szczegóły
- Autor: Administrator
- Odsłon: 404
Rada Gminy w Kuślinie 10 Marca 1999 roku podjęła uchwałę o założeniu Gimnazjum Publicznego w Michorzewie. Gimnazjum rozpoczęło swoją działalność oświatową 1 września 1999 roku. Powstały trzy klasy pierwsze. Szkoła liczyła wówczas 66 uczniów. Do Gimnazjum przyjęto młodzież z Michorzewa, Michorzewka, Krystianowa, Śliwna, Trzcianki, Turkowa i Głuponi.
W historię gimnazjum wpisują się tradycje związane z dębami – jako symbolami trwałości i długowieczności. Człowiek jak dąb – to prawie ideał, do którego powinien dążyć każdy młody Polak.
Jeden z dębów znajduje się na cmentarzu parafialnym, a drugi przed budynkiem szkoły w Michorzewie.
I. „Dąb Niepodległości”
11 listopada 2003 r. podczas uroczystej mszy św. na cmentarzu parafialnym przy Kościele p.w. Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie została odsłonięta pamiątkowa tablica przy „Dębie Niepodległości”. Inicjatorami takiego przedsięwzięcia były: Grażyna Biskup – Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Emilii Szczanieckiej i Danuta Żybura – Jarosz – nauczycielka historii. Odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Kuślin Jerzy Dziamski.
II. „Dąb Katyński”
Drugi dąb poświęcony jest ofierze Katynia – Kazimierzowi Baranieckiemu. Sadzonka wkopana została na placu przed budynkiem szkolnym.
Uroczystość sadzenia Dębu Pamięci i odsłonięcie marmurowej tablicy pamiątkowej odbyła się 11 listopada 2010 roku, po mszy świętej odprawionej przez księdza proboszcza kanonika Zbigniewa Kalinę. Projekt koordynowany był przez panią Małgorzatę Koprowską – Karczyńską. W uroczystości wzięli udział, oprócz społeczności szkolnej i rodziców, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Wójt Gminy Kuślin Jerzy Dziamski, członek Rady Powiatu Edwin Pigla oraz przewodniczący Rady Gminy Konrad Stopierzyński. Zaszczycili nas również swoją obecnością – syn ofiary mordu – Maciej Baraniecki i bratanica ofiary – pani Grażyna Wiatrowska z mężem Andrzejem.
W sobotę, 2 kwietnia Mszą św. w kościele pw. NMPNP i WŚ w Michorzewie, której przewodniczył ks. Biskup Zdzisław Fortuniak rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem Gimnazjum Publicznemu w Michorzewie imienia Patrona Jana Pawła II i sztandaru.
Po mszy wszyscy goście przeszli na teren szkoły, gdzie w holu głównym budynku odbyły się główne uroczystości, w których przygotowaniu brała udział cała społeczność szkolna.
Gimnazjum w Michorzewie dąży do wszechstronnego rozwoju ucznia, uczy go samodzielności i życia w grupie oraz wspomaga rodziców w procesie wychowania. Szerzy oświatę, uczy, a także rozwija zdolności młodego człowieka. Szkoła, jako jedyna w gminie, posiada windę dla osób niepełnosprawnych, sprzyja to integracji uczniów. Wokół budynku szkolnego funkcjonuje system boisk do gier zespołowych. W ciągu roku szkolnego odbywa się wiele ciekawych imprez ogólnoszkolnych inicjowanych przez nauczycieli i uczniów.