Z ramienia Wojewódzkiej Izby Rolniczej w Poznaniu dnia 1.08.1946 r. w Michorzewie zostało otwarte przedszkole pod kierownictwem p. Marii Bartczak. Fundusz na zakup wyposażenia otrzymano z kasy majątkowej. Na pomieszczenie przeznaczono 3 pokoje i łazienkę w Pałacu. Do dyspozycji przedszkole miało park, boisko z piaskownicą i huśtawkę. Zajęcia z dziećmi odbywały się przed i popołudniu w godzinach 9.00 - 12.00 i 14.30 - 18.00.
9.IX.1946 r. została wprowadzona akcja dożywiania. Do przedszkola zgłoszono 26 dzieci. Żywność otrzymano z Izby Rolniczej w Poznaniu były to dary „Unry”. Dwa razy dziennie rozdawano dzieciom zupę.
W listopadzie uruchomiono wodociągi, wreszcie dzieci mogły korzystać z kąpieli. Akcja dożywiania upadła. W grudniu dotarł do dzieci gwiazdor, który wręczył dzieciom paczki – fundusz przeznaczony został z majątku.
Dnia 31 III 1947 r. przedszkole zostało przejęte przez Powiatową Opiekę Społeczną. Latem tego roku przy uprzejmości gospodarzy dzieci wyjechały wozami na wycieczkę do lasu oraz Niegolewa. W 1948 r. z najważniejszych wydarzeń były badania dzieci zorganizowane przez Duński Czerwony Krzyż – celem badania była odporność na gruźlicę. Po próbie Pirketa okazało się że 1/3 dzieci było już po zetknięciu się z gruźlicą. Reszta dzieci dostała zastrzyki. Innym ważnym wydarzeniem była wizyta pani Biernat, instruktorki tutejszego powiatu. Jak co roku wesoło obchodzono „Gwiazdkę” „Święcone”.
1950 r. - dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego dyrektor przedsiębiorstwa zgodził się na założenie nowego ogródka. W 1953 r. Komitet Rodzicielski zobowiązał się powiększyć ogródek i zaopatrzyć w przyrządy gimnastyczne. Na Dzień Dziecka dzieci wyjechały do Wąsowa, gdzie bawiono się wspólnie. Placówka w tym okresie pełniła funkcjęopiekuńczą i wychowawczą. Wpracy z dziećmip. Maria kładła nacisk na wychowanie przez pracę oraz działalność plastyczną dzieci.
W 1969 r. okazji Dnia Nauczyciela przedszkole wyróżnione zostało dyplomem uznania, a jego kierowniczka dostała medal postępu pedagogicznegoi nagrodę. W 1970 zorganizowano uroczystą konferencję metodyczną której tematem było „Wychowanie przez pracę i zabawę”. Na część oficjalną złożyły się przemówienia inspektora Sołtysika, dyrektora PGR i p. mgr Ptaszyńskiej. Po część oficjalnej wręczono p. Marii list gratulacyjny, dziękując za ofiarną pracę. W 1974 r. pracę z dziećmi rozpoczęła nauczycielka p. Teresa Jesionek.
Pani Maria Bartczak pracuje do 1976 r. Dyrekcja przedsiębiorstwa PGR w Michorzewo z udziałem Inspektoratu Oświaty i Wychowania w Nowym Tomyślu, rodzicami i dziećmi uroczyście pożegnali p. Marię Bartczak – zasłużonego pedagoga. Pani Maria otrzymała nagrodę za wieloletni trud w kształtowaniu serc młodych pokoleń, były kwiaty, łzy i liczne podziękowania.
W 1977 r. kierownictwo przedszkola objęła p. Elżbieta Zandecka. W rok później prace z dziećmi podjęła p. Urszula Piasecka. Utworzono 2 oddziały. Zakupiono nowe meble, powiększono przedszkole o jedną salę. W 1980/81 r. przejęto na dole jadalnię i inne pomieszczenia gospodarcze. Przez kilka miesięcy z dziećmi pracowała p. Dorota Sobieraj. Co roku ZUS organizował turnieje sportu pomiędzy przedszkolami zakładowymi, Wąsowa, Śliwna, Niegolewa, Michorzewa. Przedszkole z Michorzewa zdobyło w pierwszych zawodach puchar, upominki i zabawki do przedszkola. Fundatorem nagród był Zakład Rolny Michorzewo. Organizowano również wyjazd do Poznania na występ do Areny, ZOO, baliki dla dzieci. W 1984 odbyła się wizytacja kompleksowa placówki.
2-go maja 1984 dyrektorem placówki została mgr Zofia Kopczyńska. Już w maju rozpoczęto pracę nad zagospodarowaniem placu zabaw, udało się to przy pomocy rodziców.
W 1991 roku wszystkie przedszkola w gminie przeszły pod zarząd Samorządów Terytorialnych. Historyczną datę stanowi dzień 9 luty 1998 r. kiedy to przedszkole przeniosło się do nowego budynku szkoły, zajmując dwa pomieszczenia. 1 września 1998 staliśmy się placówką wchodzącą w skład Zespołu Szkoła Podstawowa - Przedszkole. Dyrektorem Zespołu została Grażyna Biskup a zastępcą Lidia Pieprzyk. W tym czasie zamknięto stołówkę a przedszkole było czynne do 13.00. W przedszkolu pracowała p. Mirosława Kaczmarek i p. Zofia Kopczyńska, która później przeszła na emeryturę. Na jeden rok zatrudniono p. Beatę Binaś. W 2000 roku koszt przygotowania śniadania wynosił 28 zł, a koszt posiłku 90 groszy. Od 1 IX 2000 pracę w przedszkolu rozpoczęła p. Sławomira Krok - Adamska. Na prośbę rodziców odbywały się też dodatkowo płatne zajęcia z rytmiki prowadzone przez p. Annę Antuszewską.
Co roku przedszkole starało się wzbogacać swoją ofertę edukacyjną realizując różne zadania z godnie z podstawą programową. Dzieci miały możliwość prezentować swoje umiejętności na uroczystościach z okazji Bożego Narodzenia, WOŚP, Dnia Babci i Dziadka, Powitania Wiosny, Dnia Matki czy zakończenia przedszkola. Brały udział w wycieczkach poznając bliższe i dalsze środowisko np. park, las, zoo, palmiarnię, duże miasto, skrzyżowanie w dużym mieście, teatr, kino, skansen kolei, zakłady produkujące bombki, skansen rolno - pszczelarski. Dzieci brały też udział w konkursach i przeglądach piosenki przedszkolnej. Przedszkole przez cały okres swej działalności współpracowało z wieloma instytucjami np. GOK w Kuślinie, Ośrodek Zdrowia, Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną w Nowym Tomyślu, OSP w Michorzewie, Policją i innymi. Aby wzbogacić placówkę w zabawki i pomoce dydaktyczne co roku organizowano zabawy taneczne dochodowe oraz kiermasze świąteczne przy współpracy z rodzicami przedszkola i szkoły podstawowej.
W 2006r. z przedszkola odeszła pani Mirosława Kaczmarek a na jej miejsce zatrudniono p. Ewę Raczkowiak. W następnym roku pracę z maluchami rozpoczęła p. Mirela Kapałka a z grupą starszaków p. Sławomira Krok - Adamska. Co roku planowano nowe zadania do realizacji aby dzieci osiągały dojrzałość szkolną i z bogatą wiedzą i umiejętnościami rozpoczęły naukę w szkole. W 2007 roku wprowadzono nową podstawę programową, która zmieniła zadania i funkcje przedszkola. Dzieci już nie uczyły się czytać i pisać ale były przygotowane do rozpoczęcia nauki w szkole jako sześciolatki. Po wielu interwencjach rodziców oraz organizacji broniących praw dziecka decyzję o rozpoczęciu nauki w szkole pozostawiono rodzicom.
Od września 2011r. do pracy w przedszkolu w Michorzewie wróciła p. Danuta Perz obejmując wychowawstwo w grupie starszej, p. Anna Kamyszek w grupie młodszej i p. Mirosława Kaczmarek.