Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.
Pierwsze wzmianki historyczne o wsi Michorzewo, zwanej początkowo Miechorzewem, pochodzą z XIIw. Brat zakonny Miechor, na przełomie XII i XIIIw., darował wieś Michorzewo benedyktynom lubińskim. Posiadali je oni, wraz z sąsiednim Wąsowem, jeszcze w XIVw, ale pod koniec tego wieku, w drodze zamiany z benedyktynami, przejmuje Michorzewo Mikołaj Retenburg. W 1401 roku właścicielem Michorzewa jest już Teodoryk Baer z Opalenicy, a w 1404 roku, przechodzi w ręce kasztelana poznańskiego Miścicza ze Stęszewa, herbu Łodzia. Część Michorzewa, zwana Michorzewkiem, należała w tym czasie do Wizenburgów z Grodziska, ale wkrótce, prawdopodobnie w drodze małżeństwa, przeszła także na Mścicza. Ale syn jego Przedpełk, właściciel Koźmina, Opalenicy i Stęszewa, sprzedaje w 1435 roku Michorzewo wraz z Michorzewkiem swemu rodakowi Wawrzyńcowi z Bieczyn, od którego w drugiej połowie XVw. nabywają, najpierw Michorzewo, a później także Michorzewko,- Opalińscy, herbu Łodzia. Ta rodzina włodarzy w Michorzewie przez ponad trzy wieki. W XVIIIw. przechodzi Michorzewo wraz z Michorzewkiem na rodzinę Sczanieckich., która zarządza tymi majątkami aż do wybuchu II wojny światowej. W roku 1946 Michorzewo zostało przejęte przez skarb Państwa Polskiego.
Zespół pałacowo-parkowy (pałac został wybudowany w 1910r.) stał się siedzibą Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR), a w ostatnich latach przekształcony został w ośrodek leczniczy dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Zabytkowy kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny, zbudowany został w latach 1797-1800 z funduszy Anastazji Sczanieckiej. Wewnątrz znajdują się m.in. cenne witraże projektowane przez Stefana Matejkę, bratanka Jana Matejki oraz tablica pamiątkowa, wmurowana w 1883 roku dla uczczenia dwusetnej rocznicy odsieczy wiedeńskiej przez króla Jana III Sobieskiego. Na zabytkowym murze otaczającym kościół, widnieją tablice zmarłych dobroczyńców kościoła i ich rodziny, przeważnie Sczanieckich, a na południowo-wschodnim skraju cmentarza kościelnego, znajduje się grób z tablicą pamiątkową Emilii Sczanieckiej, wystawiony w dowód pamięci przez wdzięczne potomstwo".
Jest to wieś należąca od XVw. do rodu Samsonów. W XVIw. weszła w skład majątku Opalińskich. W 1765 roku kupił ją od Kuszubskich Józef Urbanowski z Chudopsic. Przy drodze z Głuponi do Wąsowa, znajduje się punkt widokowy. Dwór barokowy wybudowany w latach 1765-1778 dla Józefa Urbanowskiego, odrestaurowany został w latach 1972-1973. Obora, świniarnia, śrutownik, czworak-to budynki powstałe w drugiej połowie XIXw.
Dawniej była to część Michorzewa. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska Miechor, które nosił benedyktyn z Lubinia. Obiekty zabytkowe Michorzewka to budynek murowany jednopiętrowy, zbudowany w 1910 roku, z dachem dwuspadowym krytym dachówką; budynek byłej szkoły podstawowej, zbudowany w 1909 roku oraz Figura Matki Boskiej, ufundowana przez Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej w 1938 roku.
Jest to wieś, o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1408 roku. Od końca XVIw. właścicielem był Jan Strzyżmiński. Od 1801 aż do 1945 roku należała do niemieckiego rodu Jacobich. Pałac zbudowany został w drugiej połowie XIXw. przez rodzinę Jacobich. Obok w parku znajduje się kaplica z drugiej połowy XIXw., w której pochowana jest ta rodzina, a na terenie byłego folwarku-kuźnia z początku XXw. Park krajobrazowy założono na przełomie XIX i XXw. Rosną tam pomnikowe drzewa: jesion wyniosły (3), platan klonolistny (4), dąb szypułkowy, klon zwyczajny, iglicznia trójcierniowa, wierzba krucha i żywotnik zachodni. Obecnie pałac jest własnością Zespołu Szkół Rolniczych im. Dezyderego Chłapowskiego.
Nazwa wsi pochodzi od tarniny i pierwotnie brzmiała Tarkowo. Pierwszym właścicielem był Maciej Jastrzębski. Przed II wojną światową majątek należał do niemieckiego właściciela Sticha. W lesie usytuowanym 1km od Turkowa, znajduje się kaplica grobowa rodziny Stichów, zbudowana w XIXw. Przy głównym wjeździe do parku, stoi Figura Matki Boskiej Niepokalanej. Park Krajobrazowy powstał w pierwszej połowie XIXw., prawdopodobnie za czasów Tadeusza Bieczyńskiego. W parku rosną pomnikowe drzewa: wiąz szypułkowy i dąb szypułkowy.
Zespół Szkoła Podstawowa-Przedszkole
w Michorzewie
ul. Szkolna 2
64-316 Kuślin
tel/fax: 061 44-73-036
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Nasza strona korzysta z plików Cookie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Copyright © 2009 - 2023 Zespół Szkoła Podstawowa - Przedszkole w Michorzewie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Design: M. Szarata