- Szczegóły
- Autor: Administrator
Rodzicu,
Przy podejrzeniu owsicy, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
POSTĘPOWANIE PROFILAKTYCZNE:
- Rano, po wieczornym przyjęciu leku, należy pamiętać o obowiązkowej zmianie piżam oraz pościeli. Rzeczy te należy uprać w wysokiej temperaturze (60°C lub 90°C), a następnie uprasować.
- Przez cały okres leczenia każdej nocy ubieramy dziecko w czyste (uprane i uprasowane) piżamki. Ważne, aby wyrobić w dziecku nawyk codziennej zmiany bielizny
- Najlepiej też stosować oddzielne ręczniki do wycierania ciała, rąk i twarzy. Uprać należy również pluszaki, a inne zabawki wymyć w bieżącej wodzie z mydłem lub nawet wyparzyć bądź przelać wrzątkiem.
- Meble wycieramy dokładnie na mokro, a po każdym sprzątaniu pierzemy ścierki w wysokiej temperaturze. Podobnie z podłogą: trzeba ją dokładnie odkurzyć, a następnie przemyć mopem parowym lub zwykłym mopem z użyciem gorącej wody. Należy również uprać w wysokiej temperaturze i uprasować wszystkie koce i narzuty w domu.
- Jak najczęściej myj ręce gorącą wodą z mydłem, zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie dziecka z przedszkola/ szkoły czy zabawie z rówieśnikami.
- Eliminuj u dziecka nawyk wkładania palców, rączek i innych przedmiotów do buzi (zabawek, długopisów itp.).
- Obcinaj dziecku krótko paznokcie, aby jaja owsika nie miały możliwości „ukrycia” się pod nimi.
- Na noc zakładaj dziecku nieco bardziej obcisłe majteczki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika (na ręce możesz założyć dziecku rękawiczki lub skarpetki).
- Rano i wieczorem podmywaj miejsca intymne dziecka ciepłą wodą z mydłem.
- Dbaj regularnie o czystość w domu, dokładnie sprzątaj łazienkę oraz toaletę.
Maria Szymańska
pielęgniarka szkolna
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Szanowni Państwo,
W okresie dojrzewania należy nieco więcej uwagi poświęcić higienie osobistej. Ze względu na wzmożoną aktywność gruczołów potowych i łojowych wskazana jest częsta kąpiel całego ciała (najlepiej wziąć prysznic). Aby zapobiec przykremu zapachowi potu, należy używać dezodorantu.
Częstym problemem są przetłuszczające się włosy- rodzaj szamponu i częstotliwość mycia włosów powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. W przypadku łupieżu można spróbować użyć szamponu przeciwłupieżowego, a jeżeli okaże się on nieskuteczny, należy udać się do lekarza dermatologa.
W przypadku trądziku młodzieńczego wskazana jest konsultacja dermatologiczna oraz porada kosmetyczki. Leczenie jest długotrwałe, ale zwykle zakończone sukcesem.
Oczywiście nie można zaniedbać regularnej higieny jamy ustnej, myć zęby minimum dwa razy dziennie,używać nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Regularnie uczęszczać na wizyty do stomatologa.
W okresie dojrzewania bardzo istotną sprawą jest właściwe odżywianie się, tzn. regularne ( 4-5 x dziennie), urozmaicone posiłki, skomponowane z produktów będących źródłem białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin, makro- i mikroelementów ( m.in. ryby, jaja, mleko i jego przetwory, warzywa i owoce, produkty zbożowe, mięso, wędliny).
Chipsy, zapiekanki, hot- dogi, słodycze nie spełniają wymogów racjonalnego odżywiania się.
Nie wolno, bez konsultacji z lekarzem, stosować ograniczeń dietetycznych. Najlepszym sposobem na dobrą sylwetkę są regularne ćwiczenia fizyczne, które zwiększają również wydolność układu oddechowego i krążenia.
Ważny jest również odpowiedni do pogody ubiór.
Zwracajmy uwagę na to co dzieci zakładają do szkoły, czy bielizna osobista i odzież wierzchnia jest czysta i świeża.
Rodzice!
Zdrowie Waszych dzieci zależy głównie od Was!
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych.
- Szczegóły
- Autor: Administrator